تبلیغات
Geological groups of Aran & Bidgol - شهرستان آران وییدگل(2)

آران و بیدگل: 

شهرستان‌ آران و بیدگل را دروازه کویر مرکزی ایران می گویند. آران و بیدگل یکی از مناطق کویری استان اصفهان است که زیبایی گل های گلستان های قمصر را بر روی نقش قالی های خود دارد. این صنعت زیبا در آران نه تنها جنبه هنری دارد که از لحاظ اقتصادی نیز دارای اهمیت فوق العاده ای است. بیش تر اهالی این شهرستان به كار قالی بافی یا یكی از رشته های مربوط به آن مانند رنگ رزی، تهیه نقشه، پرداخت و یا تجارت قالی مشغول هستند. طرح قالی های آران موسوم به طرح كاشان است. قالی آران از نظر كمی و كیفی نقش اقتصادی زیادی را در منطقه ایفا می كند. شهرستان آران و بید گل، دارای مکان های دیدنی ارزشمندی است. تپه‌های ماسه‌ای در کنار طبیعت بکر و ناشناخته کویر مرکزی ایران، دریاچه شگفت انگیز وسفید پوش نمک، مساجد تاریخی با معماری خاص خود، بقعه امام زاده ها و قبور بزرگان، آب انبارها و کاروان سراهای قدیمی دست به دست یك دیگر داده و یك منطقه‌ی ارزشمند گردشگری را به وجود آورده است.  

مکان های دیدنی و تاریخی -  آران و بیدگل: 

شهرستان آران و بید گل، دارای مکان های دیدنی با ارزشی است. وجود آثارطبیعی از جمله تپه های ماسه ای در کنار طبیعت بکر و ناشناخته کویر مرکزی ایران، دریاچه شگفت انگیز وسفید پوش نمک، مساجد تاریخی با معماری خاص خود، بقعه امام زاده ها و قبور بزرگان، آب انبارها و کاروان سراهای قدیمی به خوبی اسباب بازدید گردشگران داخلی و خارجی را فراهم آورده است. 

صنایع و معادن -  آران و بیدگل:  

صنایع دستی مهم ترین صنعت این منطقه را تشكیل می دهند كه قالی بافی با طرح های كاشانی نیز اصلی ترین صنایع دستی این منطقه به شمار می آیند.   

کشاورزی و دام داری - آران و بیدگل:  

کشاورزی آران و بیدگل با وجود شرایط نامناسب خاک و کمبودآب، اما با سخت کوشی مردمان این دیار، وضعیت قابل قبولی دارد. امروزه این شهرستان با دارا بودن ۱۰۰۰ هکتار کشت پسته و ۲۲۰۰ هکتار کشت گندم و ۱۲۰۰ هکتار کشت پنبه و ۱۲۰ هکتار کشت دانه های روغنی جایگاه قابل توجهی در کشاورزی دارد.  

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی - آران و بیدگل:   

اصل واژه «آران»از«آرین» نام دیگر قوم آریا به معنای جایگاه مقدس، مکان گرمسیر و بیدگل تغییر یافته بی بی گل، ویگل و بی گل است. شهرستان‌ آران و بیدگل را دروازه کویر مرکزی ایران می گویند. این منطقه از دیرباز از مناطق آباد بوده است كه سابقه ای كهن دارد. آن چه که درباره‌ی پیشینه آران و بیدگل می توان گفت این است که پس از ویرانی شهر باستانی سیلک – که تمدن ۷ هزار ساله دارد – در اثر حوادث و تحولات گوناگون آبادی های کوچک و بزرگی به صورت قلعه و حصار پدید آمد و منطقه وسیعی به نام چهل حصاران شهرت یافت. 

مشخصات جغرافیایی - آران و بیدگل:   

شهرستان آران و بیدگل با مساحت ۳/۶۰۵۱ کیلومترمربع با دو بخش مرکزی و کویرات، سه شهر آران و بیدگل، نوش آباد و ابوزید آباد و سه دهستان و ۱۲ روستا در شمالی ترین نقطه اصفهان واقع شده است. این شهرستان ازشمال به دریاچه نمک و استان های سمنان و قم، از غرب به شهرستان کاشان، ازجنوب به نطنز و از شرق به اردستان محدود و از طریق دو جاده اصلی به کاشان و شبکه راه های اصلی کشور مرتبط می شود. 
طبقه بندی: شهرستان آران وبیدگل،

تاریخ : شنبه 23 آبان 1394 | 20:52 | نویسنده : دکتر محسن اعتماد | نظرات
...لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.