تبلیغات
Geological groups of Aran & Bidgol - کانی رسوبی

کانی های رسوبی


کانی های رسی

-از تجزیه شیمیایی پاره ای از سیلیکاتها دراثر هوازدگی شیمیایی به وجود می آید

-همراه موادآلی گیاهی وجانوریو..خاک را به وجود می آورد

-دانه ریزوساختمان ورقه ای  


کربناتها:کلسیت و دولومیت

كلسیت : کلسیت یک کانی کربناته و پایدارترین کربنات کلسیم (CaCO۳). چندریخت است. کانی کلسیت به کانی هزارچهره معروف است و از کلسیم کربن و اکسیژن تشکیل شده و این کانی با اسید واکنش می‌دهد. کلسیت در طبیعت به صورت گچ، سنگ آهک، سنگ مرمر و عقیق یافت می‌شود.

دولومیت:

ماده معدنی دولومیت با فرمول شیمیایی CaMg(CO۳)۲ در سه جهت رخ كامل دارد. اكثر دولومیت‌ها به رنگ‌های خاكستری مایل به كرم و سفید مایل به خاكستری یافت می‌شوند ولی برخی با رنگ‌های دیگری مانند سفید، زرد، سبز و سیاه هم دیده شده‌اند. این کانی دارای وزن مخصوص ۶/۲ گرم بر سانتیمتر مكعب، سختی آن ۴ـ۵/۳ و دارای جلای شیشه‌ای یا مرواریدی می‌باشد. عناصر تشکیل‌دهنده دولومیت عمدتاً اکسید منیزیم (MgO)و آهک (CaO) می‌باشد ولی ممکن است عناصر دیگری چون اکسیدهای آهن، سدیم و پتاسیم نیز در ساختمان آنها یافت شود.

کلریدها(مانند هالیت):

سنگ نمک کانی سدیم کلرید (NaCl) است که با نام هالیت یا کلرید سدیم طبیعی نیز شناخته می‌شود.با ورود ناخالصی به بلور هالیت، این کانی به رنگ‌های گوناگون در می‌آید مثلاً با ورود عناصر اورانیوم و کربن به رنگ سیاه در می‌آید. این کانی به همراه سیلویت یا نمک تلخ در محیط‌های تبخیری و گرم و خشک یافت می‌شود. مزه شور و جلای شیشه‌ای و سختی کم این کانی باعث شده است تا به‌راحتی میان گروهی از کانی‌های مشابه خود، تشخیص داده شود.

سولفاتها(مانند انیدریت و ژیپس)

ژیبس کانی رسوبی و سفید رنگی است که در کارهای ساختمانی کاربرد دارد و از ان برای بوشش داخلی ساختمان استفاده می‌شود و سولفات کلسیم آبدار است و اگر آب خود را از دست بدهد به کانی انیدریت تبدیل می‌شود.
طبقه بندی: علم زمین شناسی، سنگ ها وکانی ها،

تاریخ : چهارشنبه 18 آذر 1394 | 21:52 | نویسنده : دکتر محسن اعتماد | نظرات شما راهنمای ما
...لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.